понеділок, 31 березня 2025 р.

Творчий портрет: «Пам’яті Галини Гордасевич»

 / до 90-річчя від дня народження/ 

І хоч брела крізь горе бродом,

Була я зі своїм народом.

                               Г. Гордасевич

Галина Гордасевич (1935-2001) - поетеса, співзасновниця Донецького Товариства української мови та Донецького крайового Руху. Була засуджена комуністичною репресивною системою до 10 років таборів за «складання націоналістичних віршів та антирадянську агітацію серед студентів».

пʼятниця, 28 березня 2025 р.

Весняні канікули у бібліотеці - читаємо і відпочиваємо!

 




Майстер-клас: "Весняні бантики для дівчат"

 #Бібліотека_місце_сили

#Немає_нічого_неможливого

Бібліотека - це не лише місце де користувачі читають, здобувають знання, а ще й цікаво проводять дозвілля. 





Ось які чудові бантики сьогодні ми робили власноруч. Творили усі і батьки і діти. 

А опановувати техніку створення прикрас для волосся зі стрічок допомагала майстриня п. Ірина. Вона ознайомила наших умільців з різними тонкощами у роботі. Проведення таких творчих зустрічей дає можливість розвивати уяву, увагу, творче та логічне мислення, виховання акуратності, любові до праці. А ще цікаво і корисно провести час, поспілкуватись з друзями.

Дякуємо пані Ірині за чудовий, пізнавальний майстер-клас, за теплу атмосферу, де було затишно усім і дорослим і дітям.

середа, 26 березня 2025 р.

Голосні читання: «Історії з життя видатних українців»


 «Історії з життя видатних українців» голосні читання за книгою «Інсторики». Юні читайлики дізнались багато цікавих фактів  з життя письменників: І. Франка, О.Кобилянської, славетної співачки С.Крушельницької, борця за незалежність України Степана Бандери, першого українського космонавта Л. Каденюка та багатьох інших визначних українських особистостей.


  

пʼятниця, 21 березня 2025 р.

Майстерка: "Оберіг для воїна"

«Оберіг для воїна» під такою назвою пройшла майстерка у бібліотеці. Дорослі і діти виготовляли мотаночку-оберіг для на наших захисників.

Хай Бог береже кожного українського воїна, дає сили духу, мужності, перемоги і миру. 




Поетичне рандеву: «Поезія –слово!.. Поезія – пісня, поезія – вільна душа!» / До Всесвітнього дня поезії

 

Поезіє, красо моя, окрасо,

я перед тебе чи до тебе жив?

                                Василь Стус




Вірші тернопільських поетів




***

                        Друзям по перу

Поезія – це подих вітру свіжий,

Заходить в душу – і згасає біль,

Вселяє спокій, що марноти ріже

І оживає в краплі дощовій…

 

четвер, 20 березня 2025 р.

Замальовка краєзнавча: "В. Лучаківський перший українець — бургомістр у Тернополі"



Володи́мир Лучаківський

 (1838 р. н. – 1903 р. с.) — український громадський діяч, письменник, перекладач, адвокат і перший українець — бургомістр у Тернополі.

На початку 70-х років ХІХ століття він був найвизначнішою постаттю поміж українців не тільки Тернополя, але й всього Поділля. 

Володимир Лучаківський народився 19 березня 1838 року в селі Ременові ( нині Кам'янка-Бузький район, Львівщина) в сім'ї священика УГКЦ о.Дмитра Лучаківського та його дружини Антоніни Дольницької. Маленьким хлопчиком, разом з батьками переїхав у село Довжанка  недалеко від Тернополя, де його батько був парохом.

Після закінчення Тернопільської гімназії, яку закінчив на відмінно, навчався на правознавчому факультеті Львівського університету. У 24 роки став єдиним адвокатом-українцем у Тернополі. У 1867 році захистив докторську дисертацію з права у Ягеллонському університеті м. Кракова.

Працюючи крайовим адвокатом, Лучаковський швидко став відомим і популярним серед українців й інших небагатих тернополян. Авторитет і прихильність містян здобував завдяки своїй чесності та доброзичливому ставленню до людей різних статків та національностей. Він допомагав усім українським інституціям. Був одним із керівників редакційного гуртка «Правди», чверть століття очолював «Руську Бурсу» (закладена 1873 році), був головою філії товариства «Просвіта», співорганізатором українських товариств у місті: «Міщанське братство», «Приятелі музики», філії товариства «Рідна школа», співзасновник «Народної Ради» у Львові (1885). Активно займався літературною творчістю. Переклав з німецької та польської мов близько 20 п’єс, що свого часу були основним репертуаром українського театру Галичини. Написав також свої п'єси «Іспит на мужа» і «Несподівані женихи».  Автор поеми «Смерть князя Олега», статей-біографій, оповідань, гуморесок: «Пан Боніфат», «Пригоди в моїй поїздці», «По матурі».  Друкувався у «Правді», «Зеркалі», «Ділі», «Просвіті». Переклав українською мовою з німецької «Карний закон». Видав друком «Причинок до етнографії галицького Поділля» (Тернопіль, 1883).


Уже будучи відомим громадським діячем, неодноразово обирався радним та заступником бургомістра.

З 1896 по 1903 роки – доктор Володимир Лучаківський був  бургомістром Тарнополя. 

За його керівництва у місті прокладено електричне освітлення, телефон, водогін, каналізацію, завершено будівництво міської лікарні, збудовано нове приміщення для Вищої реальної гімназії в Тарнополі (тепер — Українська гімназія ім. І. Франка), відкриття української гімназії, закладено «Парк Здоров’я» у Великих Гаях (у той час входили до складу нашого міста) (в народі парк називали «Лучаківка» або «Володимирівка») А також, здійснювалася забудова Тарнополя за європейським зразком, зокрема в стилі архітектури модерну (сецесії), зведено низку споруд цивільного та релігійного призначення, які й тепер є окрасою міста.

Володимир Лучаківський помер 11 квітня 1903 р. в Тернополі, де й похований на Микулинецькому кладовищі.

На знак поваги до заслуг В. Лучаківського перед містом вже в 1904 році його іменем назвали вулицю у районі Старого парку, але в радянські часи її перейменували на вулицю М. Коцюбинського. І тільки у час національного відродження на початку 1990-х років імʼя бургомістра-українця знову зʼявилось на карті міста.




вівторок, 18 березня 2025 р.

Акція "Подаруй бібліотеці книгу"


 Щиро дякуємо нашим читачам Олі і Яні за подаровані книги бібліотеці.

Протягом року в бібліотеці триває акція "Подаруй бібліотеці книгу" Усіх бажаючих запрошуємо долучатись.

пʼятниця, 14 березня 2025 р.

Акція-подяка "Листівка воїнам"

14 березня -До Дня українського добровольця в бібліотеці протягом дня походила акція-подяка: «Листівка воїнам», читачі  виготовляли листівки і писали слова подяки, побажань нашим захисникам.

До акції долучились читачі, учні 4-Г  і 4-Б класу Тернопільська спеціалізована школа 7 з поглибленим вивченням іноземних мов . Діти підписали листівки, висловлюючи слова подяки і побажання нашим українським воїнам, виліпили сердечка з пластиліну, заспівали привітання  пісню «Ой у лузі червона калина...».



Інформхвилинка: "День українського добровольця"

14 березня щорічно в Україні відзначається День добровольців. Цю річницю встановила Верховна Рада України у 2017 році з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Добровольчий рух  України – є одним  з феноменальних явищ суспільства, одна з наших українських суперсил.

Добровольці – люди, які не були військовими за професією, але в скрутний час для української  держави без повісток і примусу, залишивши у цивільному житті усі свої досягнення та перспективи, успішну кар'єру, бізнес, родини і навіть своє життя в інших країнах, добровільно узяли до рук зброю, щоб захистити країну від ворога. Вони підтримали та посилили українську армію. 

З історія створення Дня українського добровольця.

вівторок, 11 березня 2025 р.

Бібліотечні послуги «Книга на дім»

 /В рамках бібліотечного проєкту: "Бібліотерапія"/

В рамках бібліотечного проєкту «Бібліотерапія» для людей, які люблять книгу, читання, спілкування з бібліотекарем, але за певних причин не в змозі відвідати книгозбірню, існує послуга «Книга на дім» (книгоношення додому). Скористатись нею можуть люди: поважного віку, з фізичними порушеннями, котрі не можуть самостійно дістатись бібліотеки.

понеділок, 10 березня 2025 р.

Поетичний флешмоб: "Мій Тарас Шевченко"

#Поетичний_флешмоб

#Мій_Тарас_Шевченко

Уривок з твору «Причинна» Т. Шевченка читає читачка бібліотеки Вікторія Дубельт




Уривок з поеми Т. Шевченка «Кавказ» читають Каленюк Наталя і Богдан (учень 4-А класу Тернопільська спеціалізована школа 7 з поглибленим вивченням іноземних мов)

Виставка-вшанування «У слові слава ожива...»

 

 «Щовесни, коли тануть сніги,

І на рясті просяє веселка

Повні сил і живої снаги

Ми вшановуємо пам‘ять Шевченка...»

День народження і день смерті великого українського поета, прозаїка, художника Тараса Шевченка стоять поряд - 9 і 10 березня. Між цими двома березневими днями - 47 років життя, яке стало славою і гордістю нашого народу.

В бібліотеці розкрито виставку-вшанування «У слові слава ожива...» присвячену життю і творчості славного Кобзаря.

пʼятниця, 7 березня 2025 р.

«Батарейки здавайтесь»


В рамках проєкту «Історія однієї батарейки» в бібліотеці діє пункт збору відпрацьованих батарейок, які подальше передаються на утилізацію.

Дякуємо усім, хто долучається і разом з нами робить нашу країну чистішою.

Долучайтесь і Ви!

 Ми можемо змінити світ і врятувати нашу планету.


понеділок, 3 березня 2025 р.

Урок- практикум: "Вчимось замовляти ліки, бронювати квитки на потяг"

 /в рамках міні – проєкту: «Бібліотека- мости до е-урядування»


Користувачі бібліотеки (60+)
 разом з бібліотекарями навчались замовляти ліки онлайн, в найближчих до себе аптеках по мінімальним цінам та бронювати квитки на потяг.