Я народився
тут
Так,
я залюблений в Тернопіль,
Цей
диво-острів між полів,
Я
тут, на березі Серету,
Вслухаюсь
в щебет солов’їв.
Дивлюсь,
як катер здоганяє простір,
Як
топіль щось нашіптує траві,
А
ондечки дівчатко на гітарі
Щось
виграє у мріях та журбі.
Хмаринки
доторкнулися до неба,
Дісталась
до дерев блакить,
І
вітерець на мрійних крилах
Повіє
щастячком на мить.
Який
тут запах дивовижний!
У
цьому вся краса життя…
Іде
Тернопіль, мов подвижник,
В
своє щасливе майбуття.
Володимир Демчишин
Земля, на якій розкинулось місто Тернопіль, ховає в собі сліди життя та діяльності давніх поселенців краю ще з часів давнього кам’яного віку (палеоліту). Тут, на берегах річки Серет традиція поселень зберігалася в усі епохи: каменю, міді та бронзи, заліза, середньовіччя, триває й до тепер. Змінювалися природні умови – клімат, ландшафти, фауна і флора краю, змінювались умови господарювання і побут давніх людей. Територія м.Тернопіль, у сучасних її межах, то перебувала у складі мисливських і рибальських угідь людності кам’яного віку, то сама ставала місцем поселення давніх мешканців краю.
Місто розташоване на берегах річки Серет. Вона є однією з найдовших лівих приток Дністра на території Тернопільщини. Довжина річки – 242 км (в межах Тернополя -1,8 км), а площа басейну -3,9 тис. км, що становить майже1/3площі області. Ріка протікає через всю область і через найбільші міста – Тернопіль та Чортків.
З історії заснування нашого міста...
(Портрет великого коронного гетьмана графа Яна Тарновського)
15 квітня 1540 року король Сигізмунд І у Кракові надав локаційний привілей великому коронному гетьману Польського королівства Іоанну Амору з Тарнова (Яну Тарновському) на заснування містечка-фортеці Тарнополє на спустошеному місці, званому Сопільче.
/Перша
письмова згадка про Тернопіль. 15 квітня 1540 року/
Тоді розпочалося будівництво замку, який мав охороняти південно-східні кордони королівства від набігів татар. Спорудження замку тривало біля 8 років. Після кількох перебудов, у зміненому вигляді замок зберігся до наших днів.
Розбудовуючи місто, граф 16 травня 1548 р. домігся від короля дозволу на утворення ставу між берегами річки Серет біля підніжжя с. Кутківці, щоб захистити місто від нападів татар. Також насипали високу і широку греблю, на якій була дорога до передмістя Загребелля. Рівень води в ставі піднявся на 3 м. вище нижнього річища Серету. Надлишок води спливав чотирма шлюзами. Став набув важливого господарського значення.
20 січня 1548 року,
польський король Сигізмунд І надав містечку німецьке право та дозвіл на
проведення трьох ярмарків на рік: 15 червня, на день святого Віта; 14 серпня -
Величі Хреста; 2 лютого - Очищення найсвятішої Діви Марії, а також на щотижневі
торги по понеділках.
У 1550 році засновник міста граф Ян із Тарнова надав містечку магдебурзьке право та детально регламентував обов'язки міщан.
Після смерті гетьмана Яна
з Тарнова у 1561 році місто успадкував
його син Ян Кшиштоф, значно укріпивши і розбудувавши місто.
(Церква над Ставом на початку XX ст.)
Найдавніший храм міста - Церква Воздвиження Чесного Хреста (Воздвиженська або Надставна), споруджена в XVI ст., розміщена на Підзамчі на невисокому підвищенні над Тернопільським ставом. У давнину біля церкви була Львівська брама. Саме на Львівській брамі під час турецько-татарських нападів чинився найбільший опір, тому церква виконувала дуже важливу оборонну функцію. В той час використовувалася також сигнальна система: дзвонили в дзвони, палили смолоскипи, розводили багаття, які було видно аж на Голубіцьких Товтрах, а вони мали зв'язок із Залізцями, Підкаменем та Почаєвом.
Тернопіль сьогодні...
Немає коментарів:
Дописати коментар