пʼятницю, 6 жовтня 2023 р.

Екологічна сторінка: "Збережемо довкілля заради життя" До Всесвітнього дня охорони місць проживання

 

6 жовтня – Всесвітній день охорони місць проживання.


День охорони місць проживання або Всесвітній день середовища проживання, відзначають у всьому світі 6 жовтня. Це свято було затверджено у 1979 році в рамках Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.


Людство своєю діяльністю вже давно впливає на природу, змінюючи її.

Все менше залишається місць незайманої природи, та все більше територій переходять до розряду сільгоспугідь, пасовищ. Все більше розростаються міста, збільшуються площі під видобуток корисних копалин, будівництво заводів та інших об’єктів народного господарства.


Порушення довкілля відбувається внаслідок антропогенних впливів, які докорінно змінюють умови життя диких тварин, а саме вирубки лісів, осушення боліт, розорювання степів, перелогових земель, створення водосховищ тощо.


За 2000 років сучасної історії на земній кулі зникло більше 150 видів ссавців, в основному великих, і 139 видів птахів. Кожен зниклий вид це непоправна втрата. Все, що зникає в тваринному світі, — зникає назавжди.

Всесвітній день охорони місць проживання заснований для того, щоб нагадати людству про те, що ми, люди, є лише частиною природи, ми живемо і розвиваємося за її законами.


Тому закликаємо будувати своє життя так, щоб зберегти і передати майбутнім поколінням все розмаїття і красу тваринного і рослинного світу нашої планети.


Саме тому наша книгозбірня  започаткувала власний збір використаних джерел енергії. А саме батарейок.


Здавалося б, яку ж страшну шкоду може принести маленька батарейка, яку викинули на смітник і яка потрапила пізніше в землю? Хіба вона може мати суттєвий негативний вплив на нашу планету? Однозначно, може! І з кожним днем в Україні, зважаючи на досвід закордонних колег, вчаться боротися з небезпечними відходами, віддаючи їх на утилізацію. Однак, залишаються все ж ті, хто продовжує викидати їх на звалища побутових відходів.  


За словами експертів, у батарейках містяться важкі метали, які навіть у дуже обмеженій кількості становлять загрозу здоров’ю людей. Серед них цинк, марганець, кадмій, ртуть, нікель та інші. Викинута батарейка покривається корозією, через що шкідливі речовини можуть потрапити в ґрунтові води, а далі – у річки, озера, артезіанські води. Усього одна маленькі, розміром з палець, батарейка може забруднити 400 літрів (!) води або 20 квадратних метрів землі. А далі шкідливі речовини можуть потрапити в організм людини або тварини, де будуть накопичуватися.


Згідно з дослідженнями науковців, батарейки забруднюють землю аж на 50(!) років. Що найгірше, більшу частину з них викидають безконтрольно. Це насамперед впливає на родючість землі. Крім цього, багато батарейок опиняються у водоймах, а це шкодить їхнім мешканцям.

Щорічно в Україну імпортують близько 3 250 тонн батарейок, а це – аж 162,5 мільйона штук. У 2020 частину відпрацьованих батарейок році вдалося зібрати та переробити надійно в Європі. Проте це всього 4% від усієї маси. При цьому цей показник охоплює також й накопичення за попередні роки.


Аби уникнути подібних невідворотних неприємностей наша бібліотека створила пункт збору використаних батарейок. 

Поводьмося з небезпечними відходами правильно, не створюючи собі загроз для життя!

Немає коментарів:

Дописати коментар